Biała Wstążka nasze akcje

Opublikowane przez Honorata w dniu


„Biała wstążka” to największa na świecie międzynarodowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet. Warto pamiętać, że: 
Kampania została zainicjowana w 1991 r. w Kanadzie przez grupę mężczyzn w drugą rocznicę tragicznego wydarzenia z Montrealu, gdzie 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Powodem miała być zazdrość o miejsce na studiach technicznych, które rzekomo miały mu zabrać kobiety.

Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet, pokazanie, że mężczyźni wspierają je i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Kampania ma za zadanie zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na zjawisko przemocy w rodzinie. Skutecznych sposobów walki z przemocą jest wiele – kampania jest jedną z nich. Podnosi ona przede wszystkim świadomość, iż każdy z nas ma równe prawa do zapewnienia sobie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego oraz poszanowania własnej godności. 
Przemoc w rodzinie pojawia się w domach niezależnie od poziomu zarobków, wykształcenia, zajmowanego stanowiska czy miejsca zamieszkania. Problem nadal postrzegany jest niszowo i utożsamiany z tzw. marginesem lub jako sprawa, o którą walczą wyłącznie kobiety. Dlatego tak ważne jest, by mężczyźni wyrazili solidarność i wzięli udział w akcji „Biała Wstążka” 16 dniową międzynarodową kampanię przeciw przemocy wobec kobiet 10 grudnia corocznie zwieńcza Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Skip to content