Dziś ostatni dzień tegorocznej kampanii „Biała Wstążka”

Opublikowane przez Honorata w dniu

Okolicznościowy adres z okazji Kampanii Biała Wstążka 2020

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jest on jednocześnie ostatnim z obchodzonych co roku 16. dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Tegoroczna edycja kampanii społecznej „Biała Wstążka” na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie – mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet dobiega końca. Akcja, która ma na celu zwrócić uwagę nas wszystkich na – niestety – wciąż aktualny, a niekiedy wręcz narastający problem przemocy w rodzinie, przemocy wobec kobiet… Jej symbolem jest czysta i delikatna biała wstążka, którą na znak sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn względem kobiet, ci pierwsi wpinają w koszule, swetry, czy klapy marynarek. Ale biała wstążka nie pełni wyłącznie funkcji symbolicznej – jest ona bowiem niejako również zobowiązaniem do tego,  iż mężczyzna, który nosi ją na swojej piersi, nie tylko nigdy nie będzie stosować przemocy wobec kobiet, ani się na nią godzić, ani – tym bardziej – milczeć na jej temat.

Okolicznościowy adres z okazji Kampanii Biała Wstążka 2020
Okolicznościowy adres z okazji Kampanii Biała Wstążka 2020

Jak co roku – również i tym razem w akcję włączyło się wielu przemyślan – wśród nich Prezydent Miasta Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży i Sekretarz Miasta Dariusz Łapa. Wstążkę symbolizującą sprzeciw w kwestii przemocy wobec kobiet już od 11 lat wpinają najważniejszym osobom w mieście przedstawiciele Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach.

To między innymi właśnie oni są na co dzień świadkami dramatów wielu kobiet, dzieci, rodzin. Nieopisanych nieszczęść, które najczęściej rozgrywane są w zamkniętych czterech ścianach. Dramatów, których nie dostrzegają sąsiedzi – a często nawet najbliższa rodzina. Traum, o których ofiary wstydzą lub boją się mówić, a ich oprawcy rzadko albo nigdy nie ponoszą kary…

Wierzymy, że tych jakże istotnych 16 dni na przełomie listopada i grudnia nie zniknie z naszej świadomości wraz ze zniknięciem Białych Wstążek z męskich piersi. Że nie zarzucimy tematu przemocy wobec kobiet po to, by za rok znów o nim przypomnieć… Te 16 dni mają zwrócić uwagę na wciąż obecne wokół nas zło. Zło, z którym powinniśmy walczyć i na które musimy reagować. Nie tylko kobiety doświadczają przemocy. Dotknięte są nią często również dzieci, mężczyźni, seniorzy… Nikt nie powinien się z nią zmagać. Bez względu na to czy mowa o przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej, seksualnej… Aby jednak móc choć zmniejszyć skalę tego, wbrew pozorom całkiem częstego zjawiska, musimy pamiętać o symbolice Białej Wstążki cały rok. Pamiętać o niej – i o tym, by nigdy nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka.

Historia Białej Wstążki sięga 1991 roku. Wszystko zaczęło się w Kanadzie...
Skip to content