Już wkrótce rusza Międzynarodowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć

Opublikowane przez Honorata w dniu


Już wkrótce, między 25 listopada do 10 grudnia w 180 krajach świata realizowana będzie największa kampania poświęcona tematowi przemocy ze względu na płeć. Ponad 2000 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych przygotowuje najróżniejsze wydarzenia, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy ze względu na płeć oraz wywieranie nacisku na wszelkie instytucje i władze odpowiedzialne za podejmowanie działań przeciwko przemocy.

Kampania 16 Dni Akcji została zainicjowana w 1991 roku przez Women’s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers (obecnie Center for Women’s Global Leadership). Aby symbolicznie podkreślić związek między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka, a także położyć nacisk na fakt, że taka przemoc jest pogwałceniem praw człowieka, inicjatorki wybrały dni pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada) a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia). W Polsce ogólnokrajową Kampanię koordynuje fundacja Autonomia, realizująca działania własne i wspierająca osoby prywatne, organizacje pozarządowe i instytucje z kilkudziesięciu miejscowości, w tym m.in. z Krakowa, Bielska-Białej, Gdańska, Warszawy, Opola, Łodzi, Poznania, Kielc, Białegostoku, Szczecina, Lublina, Chorzowa, Zabrza, Wrocławia, Zgierza, Sosnowca, Nowego Targu, Giżycka, Tarnowskich Gór, Góry (dolnośląskie), Wieliczki, Szaflar (małopolskie), Chełmka (małopolskie) i Piszu (warmińsko-mazurskie).

Szczegółowe informacje o Kampanii i jej wydarzeniach, liczne materiały informacyjne i edukacyjne, a także instrukcje, jak można włączyć się w przeciwdziałanie przemocy i samą kampanię, znajdują się na internetowej stronie akcji. Zapraszamy także do bezpośredniego kontaktu z koordynatorką Kampanii: 16dni@autonomia.org.pl.

Skip to content