Startuje Kampania Biała Wstążka 2019

Opublikowane przez Honorata w dniu

10 edycja Kampanii „Biała Wstążka” w mieście Przemyśl i powiecie przemyskim.
Niniejsza inicjatywa od samego początku jest realizowana przez Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach.

Od czego zaczęła się „Biała wstążka”?

To pomysł i inicjatywa kanadyjskich mężczyzn, którzy w 1991 roku postanowili włączyć się w akcję walki z przemocą wobec kobiet.
Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę – znak niewinności.

Biała Wstążka świadczy o tym, że cyt: „mężczyźni nie będą sprawcami przemocy i będą się przeciwstawiać wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni w Kanadzie 100 000 mężczyzn założyło białą wstążeczkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

25 listopad – 10 grudzień 2019
KAMPANIA „BIAŁA WSTĄŻKA”


Kampania „Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, prowadzona jest już w ponad 55 krajach. Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Dlaczego 16 dni?

Chodzi o zaakcentowanie tragicznych wydarzeń, które stały się symbolem przeciwdziałania przemocy wobec kobiet:

25 listopada – Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka , sióstr Mirabal w 1960 roku w Republice Dominikany;

6 grudnia – upamiętnia wydarzenia sprzed 29 lat , kiedy to w 1989 r. w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Był to akt zemsty za to, że on nie dostał się na tę uczelnię, a wiele kobiet ją ukończyło. Oświadczył, że jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych;

16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Organizator i Koordynator akcji:

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach
Korytniki 14 | 37 – 741 Krasiczyn | e-mail: kontakt@sow-korytniki.pl | tel./fax: 16 671 85 94

Skip to content