„Twój parasol” – aplikacja na smartfona, która pomoże ofiarom przemocy

Opublikowane przez Honorata w dniu
Powstała pierwsza aplikacja w Polsce, która ma pomóc ofiarom przemocy domowej. „TWÓJ PARASOL” – to darmowa aplikacja mobilna, dzięki której osoby doświadczające przemocy mogą uzyskać pomoc i wsparcie.
Aplikacja pozwala m.in. w dyskretny sposób skontaktować się z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail lub błyskawicznie wybrać nr telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Ponadto zawiera również informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym.
Aplikacja dla niepoznaki pokazuje informacje pogodowe zgodnie z lokalizacją urządzenia lub inną wybraną przez użytkownika, jednak gdy nastąpi dwukrotne stuknięcie w ikonę uruchamia się „ukryte” menu.
Można ją pobrać bezpłatnie na telefon poprzez:
Na ikonie pomarańczowo-żółty parasol. W opisie: bądź gotowy na zmianę pogody. Ale jak ściągniesz tę aplikację i dwa razy klikniesz na słońce, to zmieni się wszystko.
"Twój Parasol". Tak nazywa się aplikacja, którą w grudniu uruchomili stołeczni policjanci. I pewnie nie wiedzieli, że kilka miesięcy później ofiarom przemocy domowej, będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Jeszcze niedawno, kiedy w domu robiło się źle, można było przynajmniej wyjść. Przewietrzyć się, powiedzieć, że zapomniało się mleka w sklepie albo że ma się coś ważnego do załatwienia. Wyjść i poszukać pomocy. Uciec od oprawcy.
Teraz jest inaczej. Jest pandemia. Żyjemy w izolacji. Ofiary zamknięte są z katami w czterech ścianach.
Telefonów na "niebieską linię" jest dwa razy tyle, co w ubiegłym roku w tym czasie. Coraz częściej dzwonią dzieci. - Sytuacja osób pokrzywdzonych przemocą, z uwagi na przymusową izolację, jest bardzo trudna. Kiedyś w sytuacji zagrożenia swojego życia mogły one choćby wyjść na zewnątrz. Teraz, siłą rzeczy, zostały zamknięte ze swoimi oprawcami. Wiele możliwości szukania pomocy sprzed pandemii zostało ukróconych. Właśnie dlatego ważne jest stworzenie dodatkowego systemu bezpieczeństwa - na czele z kodami, słowami kluczami w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia - żeby taka osoba nie czuła się pozostawiona sama sobie – zwraca uwagę Paulina Szczupaczyńska z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia.
Kiedy pytam ją, czy zna aplikację "Twój Parasol" odpowiada: tak, znam i musi ją poznać więcej osób!
Aplikacja do złudzenia przypomina te pogodowe. Na ikonie startowej pomarańczowo-żółty parasol. I opis: bądź gotowy na zmiany pogody. - Zależało nam, aby była dyskretna, dodatkowo parasol sam w sobie ma symboliczne znaczenie, kojarzy się z bezpieczeństwem - mówi Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej policji, który pracował przy stworzeniu "parasola".
Po otwarciu aplikacji na ekranie widzimy temperaturę. Ale wystarczy dwa razy uderzyć palcem w ekran, a zostaniemy przeniesieni do całkiem innych funkcji, skierowanych dla ofiar przemocy domowej. - Ogromną siłą tej aplikacji jest to, że działa w dwóch trybach: jawnym i ukrytym. W celu zapewnienia dyskrecji jawną częścią aplikacji są dane pogodowe. Natomiast tryb ukryty to jest ten tryb, kiedy użytkownik, może wysłać prośbę o pomoc – opisuje Paulina Szczupaczyńska.
Już w trybie niejawnym możemy robić notatki, które, kiedyś wykorzystamy w sądzie, zdjęcia, filmy, nagrywać dźwięk.
Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Zachęcamy mieszkańców powiatu przemyskiego oraz przedstawicieli organizacji i instytucji do zgłaszania kandydatów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2022.
Informujemy, że istnieje możliwość wsparcia osób poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych w Ukrainie. Środki finansowe można przekazywać na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu. IBAN: PL 29 1020 4391 0000 6902 0217 3342 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy"
„Obudź swoją wewnętrzną moc! – budowanie odporności psychicznej” – to tytuł warsztatu online, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 7 sierpnia, o godz. 12.00 na platformie GrupaWsparcia.pl. To pierwszy warsztat z cyklu dziesięciu, które Czytaj dalej…