Jak dbać o wzrok dzieci?

Opublikowane przez Honorata w dniu

Wizyta w gabinecie lekarskim to duże przeżycie dla każdego dziecka (dla rodziców również!), ale już od najmłodszych lat warto oswajać pociechy z okulistą – dokładnie tak samo jak z wizytami np. u dentysty. Regularne badania wzroku, wczesna diagnostyka i działania profilaktyczne to kluczowe czynniki mające pozytywny wpływ na rozwój prawidłowego wzroku u dzieci. Co jako rodzice możemy zrobić, by skutecznie zadbać o dobry wzrok naszych pociech?

W pierwszych latach życia młody człowiek najintensywniej się rozwija i kształtuje. Ten dynamiczny proces dotyczy również oczu. Do lekarza okulisty powinniśmy udać się z maluchem przynajmniej raz w roku. Jeśli dziecko ma już zdiagnozowaną wadę wzroku, szczególnie krótkowzroczność, wtedy zwykle wymaga kontroli co 6 miesięcy. Pierwsze badanie okulistyczne dziecka, o ile nie zezuje, urodziło się o czasie i jest ogólnie zdrowe, należy wykonać najpóźniej w 6-9 miesiącu życia. – podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, Dyrektor Medyczny i Naukowy Centrum Okulistycznego Świat Oka. Dziś, gdy ponad 50% naszych dzieci cierpi na krótkowzroczność, wczesna diagnostyka i natychmiastowe wdrożenie leczenia ma kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia malucha.

Pamiętajmy również o tym, że jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma wadę wzroku, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie ją miało. Co ważne – zdrowy wzrok opiekunów nie oznacza, że maluch będzie mieć idealny wzrok – tu jako rodzice musimy zachować czujność i bacznie obserwować nasze dziecko.
Działania profilaktyczne są skuteczne!

Wypracowanie zdrowych nawyków, które pomagają chronić wzrok, jest bardzo ważne, a im wcześniej wdrożymy dobre zasady – tym lepiej. Jedną z nich jest zachowanie właściwej proporcji pomiędzy przebywaniem w sztucznym, a w naturalnym świetle. Oczy są bardzo ważną, integralną częścią organizmu, będącą wypustką układu nerwowego – podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak. Poza życiem płodowym największy wzrost gałek ocznych przypada na pierwsze 8-10 lat życia. Rozwój percepcyjny układu wzrokowego – widzenia obuocznego i przestrzennego w prawidłowo rozwijającym się organizmie kończy się około 6 r.ż.. Dlatego by wzrok dziecka rozwijał się prawidłowo, powinno ono spędzać na aktywności fizycznej na zewnątrz przynajmniej 1-2 godziny dziennie. Dzięki temu maluch będzie zdrowszy, a jego oczy odpoczną od tzw. bliży. Podobna równowaga powinna być zachowana wtedy, gdy dziecko uczy się lub spędza czas wolny w domu.

Podczas czytania książek, odrabiania lekcji czy oglądania telewizji, dziecko ma skoncentrowany wzrok na przedmiotach będących w bardzo bliskiej odległości, dlatego pamiętajmy, by na 30-60 minut pracy wzrokowej przypadało 30-60 sekund patrzenia w dal przez okno. – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Kliniki Okulistycznej Świat Oka.

Spojrzenie na profilaktykę okulistyczną u dzieci powinno mieć również wymiar holistyczny. Przyglądajmy się uważnie ogólnemu rozwojowi malucha, dbajmy o jego zdrowy styl życia. To zarówno regularna aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta. Zbilansowane, różnorodne posiłki obfitujące w warzywa i owoce oraz produkty naturalne i nieprzetworzone – wzmacniają ogólną kondycję młodego człowieka i mają bardzo dobry wpływ na wzrok.

Dobrą praktyką, dzięki której rodzice mogą w przyjazny sposób zaznajomić dziecko z tym, jak ważna jest dbałość o wzrok, jest zachęcenie malucha do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Zaproponujmy dziecku dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV z salonu optycznego. – mówi mgr Weronika Leszczyńska, Optometrysta kliniczny i ekspert Centrum Okulistycznego Świat Oka. Obecnie każdy z nas powinien stosować ochronę przeciwsłoneczną, nie tylko skóry, ale też okolicy oczu. Połączymy wtedy przyjemne z pożytecznym, a dziecko zacznie kojarzyć ochronę oczu z czymś naprawdę pozytywnym!

Zarówno pierwsza wizyta u okulisty, jak i działania profilaktyczne, mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju wzroku dzieci. Dzięki wsparciu rodziców polegającym m.in. na wprowadzeniu w życie kilku zasad „dobrych dla oczu”, jak i fachowej pomocy ekspertów, dzieci mogą rosnąć zdrowe i cieszyć się pięknem otaczającego je świata!


Źródło: http://madrzy-rodzice.pl/

Skip to content